/, data dodania: 03.11.2020

Polacy nie znoszą sejmu. Oceny instytucji publicznych według CBOS

Siedmiu na dziesięciu Polaków jest niezadowolonych z działalności Sejmu - wynika z badania CBOS dotyczącego oceny instytucji publicznych. Dwie trzecie Polaków dobrze ocenia sposób sprawowania urzędu przez prezydenta. Niezadowolenie respondentów na ogół budzi sposób funkcjonowania ZUS oraz OFE.

Jak podaje CBOS, niezadowolenie z funkcjonowania izby niższej parlamentu wyraża 70% badanych, a z izby wyższej, czyli Senatu, ponad połowa (53%). Tylko 18% respondentów pozytywnie ocenia pracę senatorów, a tylko 14% - pracę posłów.

Z działalności Sejmu relatywnie częściej zadowoleni są zwolennicy PO oraz PSL, co nie zmienia faktu, że również wśród nich dominują jej krytycy. Centrum Badania Opinii Społecznej informuje, że po minimalnym spadku w ubiegłym miesiącu, notowania głowy państwa powróciły do wcześniejszego poziomu. 66 % ankietowanych pozytywnie ocenia pracę Bronisława Komorowskiego. Częściej są to osoby zadowolone z własnej sytuacji materialnej, mieszkające w największych aglomeracjach, o lewicowych bądź centrowych poglądach.

Jeśli chodzi o ocenę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, niezmiennie ponad połowa Polaków ma o nim złe zdanie. Dobre opinie o pracy tej instytucji są relatywnie częstsze wśród starszych respondentów, emerytów i rencistów.

Na ogół krytycznie postrzegane są również Otwarte Fundusze Emerytalne. Pozytywnie o ich działalności wypowiada się niespełna jedna piąta badanych, natomiast ponad jedna trzecia - 37% - ocenia ich pracę negatywnie. Badanie przeprowadzono w dniach 7-14 listopada 2013 roku na liczącej 990 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK