/, data dodania: 30.04.2020

Mapa bogactwa na świecie. Oto 10 państw, w których żyje najwięcej milionerów

W państwie, które jest światowym zagłębiem bogactwa, co siódme gospodarstwo domowe ma majątek o wartości co najmniej 1 mln dolarów. Prezentujemy ranking państw, w których mieszka najwięcej milionerów.

.

10. Izrael. Populacja: 7,7 mln; odsetek milionerów: 3,8 proc. W 2012 roku w Izraelu było około 84 tys. gospodarstw domowych z majątkiem powyżej 1 mln dol. Wszystko wskazuje na to, że najbogatsi nadal będą pomnażać fortuny. W Izraelu aż kipi od coraz lepiej prosperujących biznesów, od firm technologicznych po koncerny wydobywcze. Państwo jest też znaczącym eksporterem diamentów i produktów rolnych. Część Izraelczyków uskarża się jednak na rosnące koszty życia i zapowiadane wzrosty podatków. Właśnie te ostatnie rządowe plany skłoniły najbogatszego Izraelczyka Idana Ofera do wyjazdu do Wielkiej Brytanii, która oferuje zagranicznym bogaczom bardziej przyjazne warunki podatkowe. Idan wraz z bratem Eyalem odziedziczył w 2011 r. fortunę po swoim zmarłym ojcu, magnacie transportowym Sammym Oferze. Na zdjęciu: Tel Awiw, Izrael.

9. Zjednoczone Emiraty Arabskie. Populacja: 5,47 mln, odsetek milionerów: 4 proc. Ze wszystkich siedmiu emiratów, które wchodzą w skład tego państwa, globalny kryzys finansowy z najmocniej uderzył w Dubaj. W 2009 roku, będący finansowym i transportowym centrum Bliskiego Wschodu emirat, znalazł się na skraju bankructwa. Wszystko z powodu załamania na rynku nieruchomości. Dubaj przetrwał w dużej mierze dzięki interwencji banku centralnego. W całych ZEA żyje około 60 tys. gospodarstw domowych z majątkiem powyżej 1 mln dol. Na liście najbogatszych mieszkańców Emiratów figuruje od lat rodzina Al Ghurair, która za pośrednictwem spółki Al Ghurair Group inwestuje w bankowość i przemysł. Na zdjęciu: Dubaj z lotu ptaka.

8. Tajwan. Populacja: 23,3 mln; odsetek milionerów: 4 proc. W minionym roku Tajwan był miejscem zamieszkania 312 tys. gospodarstw domowych z majątkiem o wartości co najmniej 1 mln dol. Gospodarka Tajwanu jest uzależniona od eksportu elektroniki, maszyn i produktów petrochemicznych. Jeszcze w 2009 roku kraj ten zmagał się z potężną recesją, teraz jednak mocno stanął na nogi. W 2012 roku PKB wzrósł tu o 1,3 proc. Najbogatszym obywatelem Tajwanu jest Tsai Wan-Tsai, właściciel notowanej na giełdzie spółki Fubon Financial Holding. Na zdjęciu: Jiufen, Tajwan.

7. Bahrajn. Populacja: 1,28 mln; odsetek milionerów: 4,9 proc. Gospodarka Bahrajnu wraca do dobrej formy. W kraju wznowiono organizację wyścigów Formuły 1, które zostały wstrzymane w 2011 roku z powodu zamieszek i napięć politycznych. Powrót na wyspę rozważają też operatorzy statków wycieczkowych. W 2012 roku w Bahrajnie mieszkało 11 tys. gospodarstw domowych z 1 mln dol. aktywów inwestycyjnych. Tytuł najbogatszej rodziny przysługuje rodzinie królewskiej na czele z królem Hamad bin Isa al Khalifa. Na zdjęciu: Manama, Bahrajn.

6. Stany Zjednoczone. Populacja: 316,6 mln; odsetek milionerów: 4,9 proc. W ubiegłym roku w USA mieszkało najwięcej bogatych rodzin na świecie - liczba gospodarstw domowych z majątkiem powyżej 1 mln dol. sięgała tu 5,87 mln. Jeszcze w 2011 roku było ich tu 5,1 mln. Najbogatszym mieszkańcem USA i jednocześnie najbogatszym człowiekiem świata jest Bill Gates, współzałożyciel Microsoftu. Jak wynika z danych Bloomberga, w maju 2013 roku dysponował on fortuną w wysokości 72,5 mld dol. W tym samym okresie ubiegłego roku jego majątek wynosił 60 mld dol. Na zdjęciu: Central Park, Nowy Jork.

5. Singapur. Populacja: 5,46 mln; odsetek milionerów: 8,2 proc. W 2012 roku Singapur był domem dla 98 tys. rodzin posiadających aktywa powyżej 1 mln dol. To spora liczba jak na państwo, którego populacja nieznacznie przekracza 5 mln osób. Swoje zamiłowanie do bogactwa Singapurczycy pokazują nawet w działaniach marketingowych. Od trzech lat co roku na lotnisku Changi, odbywa się konkurs "Zostań milionerem Changi". Wystarczy zrobić zakupy na lotnisku i można wygrać 1 mln dolarów singapurskich (ok. 791 tys. dol.). Singapur jest jednym z ważniejszych międzynarodowych centrów bankowości zagranicznej i zaawansowanych technologii. Na zdjęciu: Singapur, ogrody Gardens by the Bay, autor: joyfull.

4. Hongkong. Populacja: 7,2 mln; odsetek milionerów: 9,4 proc. Ta była brytyjska kolonia jest obok Singapuru jednym z ważniejszych azjatyckich międzynarodowych centrów finansów, handlu, nieruchomości i transportu. W 2012 roku wzrost gospodarczy Hongkongu zwolnił do mniej niż 2 proc. Rok wcześniej rósł o 5 proc. Jednocześnie inflacja wzrosła do 4,1 proc. Mimo to, Hongkong wciąż pozostaje domem największej na świecie liczby miliarderów. Mieszka tu też 213 tys. rodzin z majątkiem co najmniej 1 mln dol. Najbogatszym mieszkańcem Hongkongu i jednocześnie całej Azji jest Li Ka-Shing. Jak wynika z rankingu milionerów Bloomberga, jego majątek sięga niemal 28 mld dol. Ka-Shing jest właścicielem inwestycyjnego konglomeratu Hutchison Whampoa i spółki deweloperskiej Cheung Kong Holdings. Na zdjęciu: Hongkong, widok na port Victoria.

3. Kuwejt. Populacja: 2,7 mln; odsetek milionerów: 11,5 proc. Kuwejt posiada 7 proc. światowych rezerw ropy. 95 proc. całkowitych dochodów z eksportu stanowią właśnie dochody ze sprzedaży ropy. W 2012 roku rząd Kuwejtu ogłosił, że zamierza przeznaczyć 130 mld dol. w ciągu kolejnych 5 lat na uniezależnienie gospodarki od ropy i dywersyfikację sektora prywatnego. W 2012 roku Kuwejt zamieszkiwało 63 tys. rodzin-milionerów. Najzamożniejszymi z nich są rodziny Alghanim i Al Kharafi. Na zdjęciu: Kuwejt.

2. Szwajcaria. Populacja 8 mln; odsetek milionerów: 11,6 proc. Europejski kryzys finansowy nie ominął Szwajcarii. W 2012 roku wzrost PKB tego kraju zwolnił do 0,8 proc. z 1,9 proc. w 2011 roku. Szwajcaria znalazła się także pod presją Unii Europejskiej i USA w kwestii zreformowania przepisów dotyczących tajemnicy bankowej. Teraz szwajcarski rząd rozważa możliwość wprowadzenia opodatkowania depozytów bankowych trzymanych na kontach przez obcokrajowców. W zeszłym roku w Szwajcarii mieszkało 395 tys. gospodarstw domowych z majątkiem równym lub przekraczającym 1 mln dol. Największą fortuną w kraju (14,6 mld dol.) może pochwalić się urodzony we Włoszech ale mieszkający w Szwajcarii Ernesto Bertarelli. Bertarelli inwestuje w nieruchomości, fundusze hedgingowe (Kedge Capital) i opiekę medyczną (Ares Life Sciences). Jest także właścicielem znanego żeglarskiego zespołu Alinghi. Na zdjęciu: Berno, Szwajcaria.

1. Katar. Populacja: 2 mln; odsetek milionerów: 14,3 proc. Katar to państwo bogaczy. Statystycznie co siódme gospodarstwo domowe w tym kraju ma majątek o wartości co najmniej 1 mln dol. W 2012 roku mieszkało tu 50 tys. rodzin-milionerów. Najbogatszym Katarczykiem jest rządzący państwem szejk Hamad bin Khalifa al Thani. Ropa i gaz odpowiadają za 50 proc. PKB Kataru. Dzięki temu, kraj ten może poszczycić się najwyższym PKB na mieszkańca i najniższym bezrobociem na świecie. Jeszcze w tym roku w Katarze zostanie otwarty nowy port lotniczy, który będzie mógł obsłużyć 24 mln pasażerów rocznie. W 2022 roku Katar będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej FIFA World Cup. Na zdjęciu: Katar, Doha.

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK