Monitor Księgowego 3/2022, data dodania: 28.02.2022

Fotowoltaika z systemem opustów

Prosumenci skorzystają ze "starego" systemu opustów, jeżeli do 31 marca 2022 r. zawrą umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie tej mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Warunkiem jest złożenie wniosku o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 r. Tak wynika z nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.

System opustów i net-biling

Od 1 kwietnia 2022 r. w ustawie o odnawialnych źródłach energii system bezgotówkowych rozliczeń wyprodukowanej przez prosumentów energii elektrycznej zostanie zastąpiony systemem tzw. net-bilingu. Porównanie tych systemów przedstawiamy w tabeli

Tabela. System opustów a system net-bilingu - porównanie*)

Do dnia 31 marca 2022 r.

Od 1 kwietnia 2022 r.

prosument korzysta z systemu opustów 1:0,7 / 1:0,8 - rozliczenie ilościowe wyprodukowanej energii i nie ponosi kosztów opłaty dystrybucyjnej zmiennej.

prosument będzie rozliczany według wartości nadwyżek energii oraz będzie ponosił koszty opłaty dystrybucyjnej zmiennej.

System rozliczeń prosumentów z wykorzystaniem mechanizmu opustów opiera się na bezgotówkowym rozliczeniu nadwyżek energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji PV i wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej oraz energii pobranej przez prosumenta (art. 4 ust. 1 ustawy o OZE).

 

Rozliczenie energii zależne jest od mocy instalacji i odbywa się w proporcji:

1:0,8 w przypadku mikroinstalacji prosumenta nie większej niż 10 kWp,

1:0,7 w przypadku mikroinstalacji prosumenta większej niż 10 kWp.

 

W systemie net-bilingu:

  • nadwyżki energii wyprodukowanej przez prosumenta wprowadzane do sieci będą wyceniane i jako depozyt dopisywane do konta prosumenta.
  • koszt energii pobranej z sieci przez prosumenta będzie mógł być pokryty z konta prosumenta.
  • W przypadku niewykorzystania środków na koncie prosumenta w okresie 12 miesięcy wysokość ewentualnej nadpłaty zwracanej przez sprzedawcę, nie będzie mógł przekroczyć 20% (dwudziestu procent) wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty. Przychody z takiej nadpłaty będą zwolnione z opodatkowania podatkiem od osób fizycznych (zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej, większy poziom dochodów musiałby być objęty procedurą notyfikacji pomocy publicznej).

 

*) oprac. na podstawie "Nowe zasady rozliczeń prosumentów od 2022 r. - Ministerstwo Klimatu, grudzień 2021 r.

System opustów jest korzystniejszy finansowo dla prosumentów niż wprowadzany od 1 kwietnia 2022 r. system net-bilingu. Dlatego eksperci uznają, że wprowadzana zmiana wpłynie negatywnie na rynek zielonej energii i zmniejszy zainteresowanie konsumentów inwestujących w fotowoltaikę. Pogorszenie warunków rozliczenia energii może wpłynąć na decyzje o rezygnacji osób zainteresowanych z realizowanych przez samorządy programów dofinansowań do mikroinstalacji. Przez to zagrożone może być wykonanie przez jednostki samorządu terytorialnego tzw. projektów parasolowych i grantowych.

W celu przeciwdziałania temu ryzyku i wsparcia samorządów w realizacji prowadzonych programów została uchwalona nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowelizacja przewiduje, że osoba, która:

  • zawarła w terminie do 31 marca 2022 r. umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie tej mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a także
  • złożyła prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 r.,

- będzie mogła dokonywać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach, tj. w systemie opustu.

Prosument energii odnawialnej może też skorzystać z rozliczeń na zasadach obowiązujących do końca marca 2022 r., jeżeli jego mikroinstalacja została przyłączona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej:

  • po 31 marca 2022 r. na podstawie kompletnego i poprawnego zgłoszenia, złożonego przez tego prosumenta energii odnawialnej w terminie do 31 marca 2022 r.
  • do 31 marca 2022 r., ale wprowadzenie energii elektrycznej do tej sieci nastąpiło po raz pierwszy po 31 marca 2022 r.

 

Podstawa prawna:

Ustawa z 27 stycznia 2022 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2022 r. poz. 467

Ewa Sławińska

prawnik, redaktor naczelna "MONITORA księgowego"

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK