Monitor Księgowego 6/2020, data dodania: 12.11.2019

Czy można zaliczyć do kosztów wierzytelność umorzoną kontrahentowi z innego kraju UE na podstawie ugody sądowej

PROBLEM

Przedsiębiorca sprzedawał firmie włoskiej towary swojej produkcji, wystawiając faktury z odroczonym terminem płatności. Przychody ze sprzedaży tych towarów zostały zaliczone do przychodów podatkowych. W pewnym momencie włoski kontrahent przestał płacić za sprzedane towary, a jego zobowiązania wobec Przedsiębiorcy urosły do kwoty kilkuset tysięcy złotych. Przedsiębiorca rozpoczął procedury windykacyjne, aby odzyskać przysługujące mu wierzytelności. Niestety, wezwania przedsądowe nie przyniosły rezultatu i koniecznym stało się skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Obecnie Przedsiębiorca zawarł ze spółką włoską (dłużnikiem) ugodę sądową, na mocy której zwolnił dłużnika z części długu, a ten to zwolnienie przyjął. Zawarcie ugody miało na celu odzyskanie chociaż części przysługujących Przedsiębiorcy wierzytelności. Proces we Włoszech mógłby trwać wiele lat i nie wiadomo, czy wierzytelności Przedsiębiorcy byłyby jeszcze ściągalne. Stąd umorzenie dłużnikowi jednej z wierzytelności miało swój sens ekonomiczny. Umorzona wierzytelność nie była przedawniona. Czy Przedsiębiorca ma prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wierzytelność umorzoną kontrahentowi włoskiemu na podstawie ugody sądowej zawartej z dłużnikiem przed sądem włoskim?

RADA

Przedsiębiorca ma prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wierzytelność umorzoną kontrahentowi włoskiemu na podstawie ugody sądowej zawartej z nim przed sądem włoskim. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 41 updof nie stanowią kosztów podatkowych umorzone wierzytelności, z wyjątkiem wierzytelności lub ich części, które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne - do wysokości zarachowanej jako przychód należny. Zatem o możliwości zaliczenia umorzonych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów decydują dwa warunki, które muszą zostać spełnione łącznie:

  • wierzytelność musi być wcześniej zarachowana jako przychód należny i
  • wierzytelność musi zostać umorzona.

Ponadto wierzytelność - w myśl art. 23 ust. 1 pkt 17 updof - nie może być przedawniona.

Przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych VAT za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny VAT (zob. art. 14 ust. 1 updof). Zatem przychód należny, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 41 updof, stanowi kwota netto sprzedaży, czyli kwota brutto pomniejszona o VAT.

Przepisy updof nie definiują pojęcia umorzonej wierzytelności. Zgodnie zaś z przepisami Kodeksu cywilnego wierzytelność jest prawem podatnika i nie ma przeszkód, aby mógł on się zrzec w każdej chwili tego prawa. Zrzeczenie się polega na umorzeniu zobowiązania bez uzyskania świadczenia ze strony dłużnika. Na podstawie art. 508 Kodeksu cywilnego zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Zatem dla umorzenia wierzytelności konieczna jest zgoda dłużnika (np. uzyskana w wyniku ugody, zawartego układu czy też przez oświadczenie).

Z sytuacji przedstawionej w pytaniu wynika, że warunki decydujące o możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności umorzonej włoskiemu kontrahentowi zostały spełnione. Umorzona wierzytelność powstała z tytułu sprzedaży towarów spółce włoskiej i została zarachowana jako przychód należny. Ponadto Przedsiębiorca zawarł ze spółką włoską ugodę sądową, na mocy której Przedsiębiorca zwolnił dłużnika z długu, a dłużnik to zwolnienie przyjął. Należy zatem stwierdzić, że umorzona wierzytelność podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 41 updof.

Podsumowując, Przedsiębiorca ma prawo zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wierzytelność umorzoną włoskiemu kontrahentowi na podstawie zawartej z nim ugody przed sądem włoskim. W tym przypadku nie ma znaczenia fakt, że kontrahent jest podmiotem mającym siedzibę w innym kraju UE. Jak bowiem wyjaśnił NSA w wyroku z 13 stycznia 2016 r., sygn. akt II FSK 2708/13:

NSA

Fakt, że niewypłacalny dłużnik krajowego podatnika, posiada siedzibę na terenie innego państwa członkowskiego UE i nie podlega polskiemu ustawodawcy nie uzasadnia różnego traktowania. Wykładnia literalna w tym wypadku powinna ustąpić miejsca wykładni celowościowej. (…).

Należy dodać, że umorzenie wierzytelności ma istotne znaczenie dla utworzonego uprzednio na tę wierzytelność odpisu aktualizującego jej wartość. Pociąga za sobą obowiązek zwiększenia przychodu do opodatkowania o kwotę dokonanego na tę wierzytelność odpisu aktualizującego, zaliczonego wcześniej do kosztów uzyskania przychodów (art. 14 ust. 2 pkt 7b updof).

Zaprezentowane stanowisko podzielają organy podatkowe (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 sierpnia 2019 r., sygn. 0112-KDIL3-3.4011.222.2019.1.MM).

Podstawa prawna:

  • art. 14 ust. 1 i ust. 2 pkt 7b, art. 23 ust. 1 pkt 17 i pkt 41 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 875

  • art. 508 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1145, ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 1495

Marcin Szymankiewicz

doradca podatkowy, praktyk, autor licznych publikacji o tematyce podatkowej

 

 

 

 

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK