Monitor Księgowego 17/2016, data dodania: 23.08.2016

Jak zaksięgować w pkpir usługi świadczone przez podwykonawcę

PROBLEM

Na zlecenie jednego z klientów moja firma wykonuje torby. Moje usługi polegają na krojeniu materiału, przeszywaniu i okuwaniu. Z uwagi na rozmiar ostatniego zamówienia część przeszycia zleciłam innej firmie. 8 sierpnia 2016 r. otrzymałam od podwykonawcy przeszyty materiał i wystawioną w tym dniu fakturę za wykonaną na moją rzecz usługę. Do której kolumny pkpir powinnam ją zaksięgować - do 10 czy 13?

RADA

W przedstawionym stanie faktycznym fakturę otrzymaną od podwykonawcy powinna Pani ująć w kolumnie 10 pkpir "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" w dacie wystawienia. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W prowadzonej działalności gospodarczej podatnicy korzystają z usług podwykonawców. Dzieje się tak np. w sytuacjach, gdy nie mają odpowiedniego zaplecza technicznego lub personalnego albo jest ono niewystarczające do wykonania usługi, sprzedaży towaru czy wyprodukowania wyrobu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że z uwagi na rozmiar przyjętego w ostatnim czasie zlecenia była Pani zmuszona skorzystać przy jego wykonywaniu z usług podwykonawcy, który dokonał na Pani rzecz przeszycia materiału na torby.

Wydatek na usługi podwykonawcy jako koszt uzyskania przychodu

Koszt usługi wykonanej przez podwykonawcę dotyczący przeszycia materiału na torby stanowi koszt podatkowy. Wydatek poniesiony przez Panią z tego tytułu ma na celu osiągnięcie przychodów (art. 22 ust. 1 updof). Jednocześnie wydatek ten nie został wymieniony przez ustawodawcę w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 updof).

Ujęcie usług podwykonawcy w pkpir

Koszt usługi wykonanej przez podwykonawcę powinna Pani ująć w kolumnie 10 pkpir. Kolumna ta jest przeznaczona do wpisywania m.in. zakupu materiałów. Definicję materiałów podstawowych i materiałów pomocniczych prezentujemy w ramce.

W przedstawionym przez Panią przypadku usługi polegające na wykonaniu na zlecenie osoby trzeciej toreb stanowią wyrób gotowy (§ 3 pkt 1 lit. d) rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir). W wykonaniu toreb jednym z niezbędnych procesów jest przeszycie materiału, które zleciła Pani częściowo innej firmie. Usługa wykonana przez podwykonawcę nie spełnia wprost przywołanej definicji materiału podstawowego albo pomocniczego. Jednak z uwagi na to, że usługa przeszycia wykonana przez podwykonawcę jest ściśle związana z wykonywanym przez Panią wyrobem gotowym i można ją potraktować jako część składową tego wyrobu, zdaniem organów podatkowych można ją uznać za materiał podstawowy i zaewidencjonować w kolumnie 10 pkpir "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen nabycia". Takie stanowisko zajął m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 27 lutego 2013 r., sygn. ILPB1/415-1145/12-2/AA, w której stwierdził, że:

(...) wykonana usługa zorganizowania uroczystości dla dzieci jest wyrobem gotowym, zaś materiały zużywane w toku świadczenia tej usługi, które stają się głównym elementem gotowego wyrobu, bądź bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości, jak np. naklejki, kredki, pisaki, kolorowe notesy, bańki mydlane, płyn do baniek mydlanych, balony, medale, wstążki do medali, puchary, dyplomy, torebki ozdobne, kredki do malowania buzi dzieci, tort, przekąski, napoje, owoce lub inne składniki, które wykorzystywane są w trakcie organizowania zabaw dla dzieci, wynajęcie sali, usługi podwykonawców animatorów zaliczane są odpowiednio do materiałów podstawowych i pomocniczych. Tym samym należy je ująć w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów - "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu".

Takie samo stanowisko zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 5 stycznia 2016 r., sygn. ITPB1/4511-1061/15/DP. Prawidłowość zaewidencjonowania w kolumnie 10 pkpir usług wykonanych na Pani rzecz przez podwykonawcę potwierdziła też Krajowa Informacja Podatkowa. Z uwagi na fakt, że każdy z przypadków zlecania usług podwykonawcom wymaga indywidualnej analizy, zalecamy występowanie o wydawanie interpretacji indywidualnych w takich sprawach.

ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO

Materiałami podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu. Do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku, jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi (§ 3 pkt 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir).

Materiałami pomocniczymi są materiały niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości (§ 3 pkt 1 lit. c) rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir).

Moment ujęcia w pkpir faktury wystawionej przez podwykonawcę usługi

Fakturę otrzymaną za usługę przeszycia wykonaną na Pani rzecz przez podwykonawcę powinna Pani zaewidencjonować w pkpir w dacie jej wystawienia.

PRZYKŁAD

Pani Kowalska w sierpniu 2016 r. przyjęła zlecenie wykonania usługi uszycia 100 sztuk toreb damskich. Z powodu braku możliwości wykonania zlecenia w umówionym czasie zleciła część przeszycia firmie X. Firma ta dokonała przeszyć i 8 sierpnia 2016 r. przekazała pani Kowalskiej przeszyty materiał oraz wystawioną w tym samym dniu fakturę za wykonaną usługę o wartości netto 300 zł. Pani Kowalska wystawiła 10 sierpnia 2016 r. fakturę za wykonaną usługę na kwotę 2000 zł netto.

Zapis w pkpir

Lp.

Data zdarzenia gospodarczego

Nr dowodu księgowego

Opis zdarzenia gospodarczego

Wartość sprzedanych towarów i usług

Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu

gr

gr

1

2

3

6

7

10

78)

08.08.2016

Faktura 56/2016

Pozostałe usługi

300

00

81)

10.08.2016

Faktura 34/8/2016

Sprzedaż usług

2000

00

Sposób ewidencji omówionego zdarzenia jest taki sam w pkpir prowadzonej wg wzoru obowiązującego do 7 kwietnia 2016 r., jak i w pkpir prowadzonej wg nowego wzoru, wprowadzonego od 8 kwietnia 2016 r.

PODSTAWA PRAWNA:

● § 3 pkt 1 lit. b), c) i d) rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 467

Justyna Michałowska

księgowa, praktyk, autorka licznych publikacji

Inforakademia
Notyfikacje

Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych szkoleniach? Zgódź się na powiadomienia od wideoakademii

Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE NIE
TAK TAK